Chelacja, chelaty, naturalne minerały mikroelementy, witaminy organiczne

Chelacja i formy chelatowe suplementów

 

Co to są tajemnicze chelaty i na czym polega chelacja

 

Alfred Werner to szwajcarski chemik z Zurychu, który w 1913 roku otrzymał Nagrodę Nobla za opracowanie teoriiAlfred Werner chelacja chelaty wiązania metali przez organiczne cząsteczki, które później stały się podstawą współczesnego chemicznego rozwiązania metody chelacji.

 

Chelacja efekt pracy laureata Nagrody Nobla

Substancje chelacyjne odznaczają się zdolnością do chemicznego wiązania z metalami i minerałami w przyrodzie oraz w organizmie człowieka. Chelat to z jęz. greckiego: chele – szpon, szczypce kraba. Substancja taka otacza jon danego minerału czy metalu i usuwa go z organizmu w moczu lub kale.

 

W chelatach minerał lub metal są połączone wiązaniem chemicznym z substancją chelacyjną. W ten sposób tworzą  formy dobrze przyswajalnych związków takich jak wapń, magnez, cynk, mangan, selen, miedź, żelazo i wiele innych. Proces chelacji jest używany od dawna podczas usuwania toksyn metali ciężkich z organizmu człowieka.

 

Substancję o nazwie EDTA - kwas etylonodiaminotetraoctowy - po raz pierwszy użyto w USA w celu odtrucia organizmu z ołowiu, którym zatruli się pracownicy podczas malowania okrętów. Terapia chelatowa EDTA jest stosowana do dziś.

 

Tak więc chelaty pełnią dwie funkcje:

 

- dostarczają do organizmu minerały i metale;

 

- odbierają z organizmu toksyny, np. metale ciężkie.

 

Chelaty najbardziej znane w przyrodzie to hemoglobina we krwi (wiąże i oddaje tlen biliardy razy dziennie) oraz chlorofil - jej roślinny odpowiednik, zwany też z tej przyczyny hemoglobiną roślin.

 

Liquid Chlorophyll>>


Wspomniany już aminokwas EDTA jest efektywną i szeroko badaną substancją chelacyjną. Źródła chelacji sięgają roku 1893 i wiążą się z nazwiskiem Alfreda Wernera, francusko-szwajcarskiego chemika, który w 1913 roku otrzymał Nagrodę Nobla za opracowanie teorii dotyczącej wiązania metali przez organiczne cząsteczki, która później stały się podstawą metody chelacji. Metodę chelacji z użyciem EDTA po raz pierwszy zastosowano w medycynie w 1948 r. w Stanach Zjednoczonych u robotników z fabryki baterii, którzy ulegli zatruciu ołowiem. Wkrótce potem w amerykańskiej marynarce wojennej zaczęto poddawać chelacji marynarzy, którzy zatruli się ołowiem podczas malowania okrętów i budynków rządowych. W połowie lat 50. chelacja była w USA preferowaną metodą leczenia zatrucia ołowiem i w tym celu stosuję się ją do dziś.


Lekarze wykonujący chelację u osób zatrutych ołowiem zauważyli, że u pacjentów, którzy cierpieli poza tym na miażdżycę tętnic, chelacja spowodowała także poprawę stanu tętnic. Przeprowadzono badania, z których wynika, że EDTA może być stosowane w leczeniu chorób wieńcowo- naczyniowych, ponieważ zmniejsza złogi miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Terapia może być przeprowadzana w postaci kroplówek lub, od niedawna, w formie tabletek. Od 1952 r. dożylną chelację EDTA zaczęto stosować w celu zwalczania chorób układu sercowo-naczyniowego. W ostatnich latach terapia ta stała się dostępna także w formie doustnej, a dzięki temu jest znacznie tańsza. Teraz z łatwością możesz z niej korzystać w każdej chwili, również profilaktycznie.


Chelator to substancja, króra oddaje i zabiera. Znaczenie składników mineralnych dla organizmu jest bardzo ważne też dlatego, że mają one niezwykłą zdolność chelatowania, czyli tworzenia związków z innymi substancjami - chelatorami. Niektóre substancje biologiczne tylko w takiej postaci występują w przyrodzie i są przyswajane przez komórki, tkanki i narządy Twojego organizmu. Owe związki - chelatory - to dwufunkcyjne substancje chemiczne. W przyrodzie jest wiele takich związków - wspomniana już hemoglobina w naszej krwi oraz jej prawie identyczny w budowie roślinny chlorofil (często podaje się go podczas choroby czy chemioterapii,  aby uzyskać dużo lepsze wyniki badań morfologii krwi). Ich dwufunkcyjność polega na tym, że "coś" mogą do komórek organizmu dostarczyć i "coś" mogą do siebie przyłączyć i  zabrać z powrotem.


To pierwsze "coś", to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancje odżywcze, np. tlen, mikroelementy, witaminy i inne. Dla nich związek chelatowy jest idealnym nośnikiem. To drugie "coś", to szkodliwe dla organizmu jony metali ciężkich, np. ołowiu, rtęci, kadmu, baru, arsenu, talu.


Chelaty mają również inne niebagatelne znaczenie - oczyszczają organizm w ten sposób, że dzięki nim zobojętniane są niektóre substancje toksyczne, chwytane i zabierane z organizmu.

 

Obecność chelatów, a szczególnie choliny, EPA, DHA czy inozytolu, pomaga eliminować szkodliwy cholesterol LDL i  zamieniać go na frakcje przyjazną dla organizmu HDL. Szczególną moc takiego działania posiada cholina, która wspomaga wytwarzanie acetylocholiny w organizmie i oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów choleterolu. Najwięcej choliny znajduje się w Triple Potency Lecithin - certyfikaty międzynarodowe GMP i FDA. Również olej rybny - Omega 3 posiada wspaniałe działanie. Naturalna witamina E - zestaw tokoferoli - Vitamina E, ma silne działanie chelatujące. Komórki nieustannie potrzebują związków chelatowych, by mogły w nich zachodzić prawidłowe reakcje. A zachodzi ich mnóstwo - w każdej komórce 100 000 enzymów bierze udział w ponad milionie reakcji biochemicznych na minutę. Komórek nie można jednak oszukać i np. w przypadku niedoboru jakiegoś składnika czy pierwiastka zastąpić go innym.

Suplementy Mikroelementy Makroelementy

Ocean 21 (chelatacja poprzez chlorofil)

  • żelazo (Fe),
  • selen (Se),
  • jod (I),
  • cynk (Zn),
  • krzem (Si),
  • kobalt (Co),
  • brom (Br),
  • arsen (As),
  • bor (B),
  • nikiel (Ni),
  • ołów (Pb),
  • wanad (V),
  • wolfram (W),
  • cyna (Sn),
  • molibden (Mo).

 

  • wapń (Ca),
  • fosfor (P),
  • magnez (Mg),
  • sód (Na),
  • potas (K),
  • chlor (Cl),
  • siarka (S)

 

Groźne dla życia są choroby naczyń tętniczych. Przez lata na ściankach naczyń krwionośnych odkładają się złogi cholesterolu w postaci blaszek miażdżycowych. Obecność złogów w naczyniach krwionośnych to miażdżyca tętnic. Miażdżyca występuje tylko w niektórych częściach ciała. Jeśli przez naczynie zmienione miażdżycowo przepływa zagęszczona krew z zakrzepami, może dojść do zatkania tętnicy i zablokowania przepływu krwi, gdy nastąpi to w tętnicach odżywiających serce (zwanych wieńcowymi), część mięśnia sercowego zaopatrywana przez te naczynia obumiera z powodu braku tlenu. To właśnie jest zawał mięśnia sercowego. Skutecznie zapobiega temu profilaktyczne stosowanie:  Super Coenzym Q10, Triple Potency Lecithin, Omega 3, Garlic Caps oraz Polinesian Noni.

 

Zanim nastąpi zawał, u wielu osób rozpoznawana jest choroba wieńcowa - choroba niedokrwienia serca - kiedy to ograniczony dostęp tlenu do serca na skutek częściowego zatkania naczyń wieńcowych powoduje ból w klatce piersiowej, zazwyczaj podczas wysiłku fizycznego lub w sytuacji stresowej, kiedy występuje stres oksydacyjny. W tym wypadku najkorzystniejsza jest profilaktyka antyoksydantami m.in.: Super Coenzym Q10qProtectC1000.


Zatkanie naczyń krwionośnych w mózgu może spowodować obumarcie jego części. Następuje udar. Tętnice w mózgu są niezwykle delikatne i bywa tak, że przyczyną udaru nie jest zatkanie naczynia, ale pęknięcie, co oznacza wylew, krwotok mózgowy. Z kolei zablokowanie naczynia w nodze jest rodzajem zakrzepicy i może skutkować bólami kończyny. Jeśli zaś zatkane zostaną tętnice obwodowe, osłabnie krążenie obwodowe, np. w dłoniach i udach należy w pierwszej kolejności podać chelatujące suplementy w postaci: qProtect, Omega 3 oraz Garlic Caps. U większości ludzi ciśnienie krwi wzrasta wraz z wiekiem, jeśli jednak naczynia są zablokowane lub stwardniałe albo krew zbyt gęsta, wartość ciśnienia się zwiększa. Aby obniżyć ciśnienie krwi należy zwiększyć spożycie wapnia, magnezu i potasu - Strong Bones, Power Mins na przemian z MagneZi B6, uzupełnić udział w diecie witaminy E oraz kwasów tłuszczowych EPA i DHA w Omega 3, które w połączeniu bardzo skutecznie rozrzedzają krew. Zamiast wyciągu kwasu salicylowego czyli aspiryny, korzystniej jest zastosować  - kapsułki z kory wierzby  White Willow- zwane też "naturalną aspiryną".

 

Ważne składniki chelatujące w  miażdżycy to cholina i  inozytol  - Triple Potency Lecithin,  EPA i DHE  w Omega 3 oraz Vitamin E. Złogi na ściankach tętnic wywierają negatywny wpływ na serce, mózg, organy płciowe (m.in. mięśniaki, prostata), a także funkcje kończyn (m.in. bóle mięśniowe, brak krążenia, żylaki, martwica, dna moczanowa). Dla mózgu wprost niezbędny jest inozytol z Triple Potency Lecithin oraz składniki Omega 3. Warto do kuracji dodać NOPALIN, który dzięki zdolnościom oczyszczania i usuwania z organizmu tłuszczów, cholesterolu już w jelicie, skutecznie zapobiega chorobom metabolicznym i chorobom układu serowo-naczyniowego.

 

Wchłanialność wapnia, na ile badania włosa są  miarodajne? zobacz tutaj>>

 

Iron Plus nie powuje zaparć i wzdęć.

Żelazo to składnik mineralny, należący do tzw. pierwiastków śladowych. Określenia „pierwiastki śladowe” lub „mikroelementy” oznaczają, że organizm potrzebuje ich w bardzo małych ilościach – mimo to są one niezbędne dla zachowania zdrowia. Żelazo jest odpowiedzialne przede wszystkim za transport tlenu w organizmie, chociaż pełni również kilka innych, ważnych zadań.

Niedobór żelaza jest jedną z przyczyn pojawienia się niedokrwistości i związanych z tym powikłań. Wynikiem zbyt niskiego poziomu tego pierwiastka jest najczęściej nieprawidłowa dieta, szczególnie wegetariańska, będąca przyczyną zmniejszonej podaży żelaza nad jego popytem, ale również ciąża, okres karmienia piersią, kiedy zwiększa się na nie zapotrzebowanie oraz obfite i przedłużone miesiączki czy zaburzenia wchłaniania żelaza.

 

Serce na diecie - homocysteina - co na ten temat mówi prof. Marek Naruszewicz>>

 

Homocysteina okrzyknięta została cholesterolem XXI wieku. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że częstą przyczyną miażdżycy jest homocysteina, mało znany związek powstający w procesie trawienia białka zwierzęcego zawartego głównie w czerwonym mięsie. więcej>>


Choroby układu krążenia - "współczesna epidemia"

Żelazna dieta przeciw anemii>>

Cholesterol - dieta w hipercholesterolemii>>

Najważniejsze substancje aktywne wpływające na strukturę kości. Źródła wapnia, magnezu, witaminy D w diecie>>

 

Ważne!

Nadmiar fosforu w diecie może zakłócać wchłanianie wapnia, żelaza, magnezu i cynku w jelitach. O nadmiar fosforanów jest bardzo łatwo we współczesnej diecie.

 

Produkty o dużej zawartości fosforanów: mięso, napoje gazowane i tzw. "kolorowe", np. Coca-Cola, orzechy, niektóre środki na nadkwasotę i zgagę, mleczko skondensowane do kawy i inne.