Popularne badanie medyczne powoduje raka

Popularne badanie medyczne

powoduje raka

 

Tomografia komputerowa, popularna procedura medyczna wykrywająca wewnętrzne obrażenia i nowotwory, łączy się ze zwiększonym ryzykiem raka - ustalili amerykańscy naukowcy.


Przestrzegają oni w związku z tym przed nadużywaniem tomografii, a także innych procedur z użyciem promieniowania, jak mammografia. Ta ostatnia także wykorzystuje radiację (w celu wykrycia raka piersi), chociaż w mniejszych dawkach.

Zastosowanie tomografii komputerowej zwiększyło się w USA ponad trzykrotnie od początku lat 90., do przeszło 70 milionów tych procedur w 2007 r. (ostatniego, z którego zgromadzono dane).


Naukowcy szacują, że badania przy użyciu tomografii komputerowej przeprowadzone w 2007 r. mogą spowodować 29 000 przypadków nowotworów złośliwych. Największe ryzyko grozi osobom młodym i spada z wiekiem. Kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni.

Fakt związku napromieniowania z chorobami nowotworowymi znany jest od dawna, ale nie prowadzono dotąd systematycznych badań stwierdzających, jak wielkie jest to ryzyko.

Jak się okazało, w procedurze tomografii komputerowej w amerykańskich szpitalach stosuje się dawki promieniowania znacznie różniące się od siebie.

 

PAP, JPW za: Onet

 

 

 

 

Warto przeczytać:

 

Polinesian NONI – „DAR BOGA”

 

ZENTHONIC: naturalna ochrona komórek, najsilniejsze antyoksydanty znane w świecie przyrody.


Mega Protect 4 Life - doskonała ochrona antyoksydacyjna.