Za i przeciw terapii hormonalnej

Za i przeciw terapii hormonalnej

cz.1

 

Źródło: Nigel Hawkes, „The Times”


Jak pokazują badania, hormonalna terapia zastępcza (HTZ) zwiększa ryzyko raka nawet wtedy, gdy kobieta zaprzestanie jej stosowania. Trzy lata po zakończeniu leczenia ryzyko raka piersi pozostaje wyższe o 27 procent, a ryzyko nowotworu innego typu - o 24 procent.

 

Odkrycia opublikowane w "Journal of the American Medical Association" wskazują, że zagrożenie rakiem utrzymuje się, podczas gdy inne ryzyka, na które narażone są kobiety przyjmujące hormony - jak nadmierna krzepliwość krwi czy udary - powracają do normy.

 

Ustalenia te są efektem dalszej obserwacji kobiet, które wzięły udział w badaniu Women’s Health Initiative, będącym w 2002 roku źródłem ostrzeżeń przed zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka związanego z HTZ.

 

Po opublikowaniu wyników tamtego badania, popartych w 2003 roku przez wnioski z projektu Million Women Study, około połowa brytyjskich kobiet stosujących HTZ zaprzestała jej przyjmowania.

 

Całkiem niedawno badanie Women’s Health Initiative zostało skrytykowane za brak rozbicia wyników w odniesieniu do poszczególnych grup wiekowych. Jak twierdzą zwolennicy HTZ, u kobiet po pięćdziesiątce poziom ryzyka jest znacznie niższy.

 

Badanie Gerardo Heissa z Uniwersytetu Północnej Karoliny objęło 15,7 tysięcy kobiet, których średnia wieku wyniosła 63 lata. Zostały one losowo podzielone na dwie grupy, z których jedna stosowała złożoną HTZ (estrogen wraz z progestagenem), a druga placebo.

 

W 2002 roku, kiedy naukowcy odkryli zwiększone zagrożenie rakiem piersi oraz chorobami sercowo-naczyniowymi u kobiet przyjmujących HTZ, badanie zostało zakończone. Wszystkim kobietom zalecono zaprzestanie stosowania tabletek. W ramach nowego badania sprawdzono, co działo się z tymi kobietami w ciągu kolejnych trzech lat - aż do roku 2005.

 

Po upływie tego czasu liczba zawałów serca, udarów i powikłań zakrzepowych u kobiet zarówno z grupy aktywnie leczonej, jak i z grupy, która przyjmowała placebo, była podobna. Oznacza to, że ryzyko sercowo-naczyniowe u kobiet stosujących w przeszłości HTZ uległo znacznemu obniżeniu.

W trakcie stosowania leczenia ryzyko zawału serca było o 29 procent wyższe, niebezpieczeństwo udaru wzrosło o 41 procent, a zagrożenie poważnymi powikłaniami zakrzepowymi było dwukrotnie większe niż w warunkach normalnych. Po zaprzestaniu stosowania HTZ wszystkie te parametry wróciły do normy.

Jednak zwiększone ryzyko raka piersi utrzymywało się niemal na tym samym poziomie po zakończeniu leczenia. U kobiet, które zażywały w przeszłości HTZ, postawiono o 63 rozpoznania raka więcej niż wśród kobiet, które nie brały hormonów, co daje trzy rozpoznania na tysiąc uczestniczek w skali roku.

 

Marcia Stefanick z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, współautorka badania, mówi: - Utrzymujące się, zwiększone ryzyko raka piersi rzutuje na ogólny wzrost zagrożenia nowotworami jeszcze przez lata po zakończeniu leczenia estrogenem w połączeniu z progestagenem. Dlatego ważne jest, by nadal obserwować te kobiety.

 

- Efekt większego ryzyka raka piersi wskutek terapii hormonalnej utrzymuje się nawet po jej zarzuceniu. Wyniki te dowodzą znaczenia regularnego badania piersi przez kobiety i wykonywania mammografii nawet po zaprzestaniu stosowania terapii hormonalnej - wyjaśnia Leslie Ford z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, który sponsorował badanie Women’s Health Initiative.

 

W wynikach badania umieszczono podsumowanie zagrożeń i korzyści nazwane ”indeksem globalnym”, który odnosi się do chorób serca, inwazyjnego raka piersi, udaru, zatorowości płucnej, raka endometruim (wyściółki macicy – przyp. Onet), raka jelita grubego, złamań szyjki kości udowej oraz zgonu. Według tego podsumowania dla kobiet stosujących HTZ zagrożenie zwiększało się o 12 procent - i utrzymywało po zaprzestaniu leczenia.

 

Michael Lauer, dyrektor amerykańskiego National Heart Lung and Blood Institute przy Narodowym Instytucie Zdrowia, tłumaczy: - Badanie to dostarcza kolejnych dowodów na to, że stosowanie złożonej terapii hormonalnej przez pięć lat może być szkodliwe. Całe skumulowane zagrożenie nie znika ot tak, po prostu. Dalej>>

 

Czy chcesz pożegnać się z migreną?>>

 

Menopauza - nie bój się zmian!>>

 

Witamina E - zestaw tokoferoli>>

 

Menopausal Formula produkt CaliVita®, którego kompozycja została stworzona z myślą dla kobiet w okresie szczególnych zmian.

 

Za i przeciw terapii hormonalnej cz.2>>

 

Najważniejsze substancje aktywne wpływające na strukturę kości. Źródła wapnia, magnezu, witaminy D w diecie>>