Więcej witaminy E

Więcej witaminy E





Witamina E została odkryta w 1923 roku przez Evansa i Bishopa. Udowodnili, że w pożywieniu istnieje substancja, która zapobiega bezpłodności szczurów. Początkowo nazwano ją witaminą E, a potem dla podkreślenia sposobu działania na organizm – tokeferolem ( tokos – Rodzenie; phero – niosę).


Współczesne normy żywieniowe podają, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę E wynosi co najmniej 10 mg. Jednak coraz więcej naukowców uważa, że normy te są zaniżone, zostały bowiem określone na podstawie występowania objawów niedoboru, a nie stężeń niezbędnych do wypełniania przez te witaminy swoich funkcji biologicznych.


Można przypuszczać, że z biegiem lat spożycie witaminy E będzie wzrastać, gdyż w miarę rozwoju cywilizacji coraz więcej nadreaktywnego tlenu dociera do komórek wraz z wdychanym powietrzem, powodując powstawanie wolnych rodników. Potężnym generatorem tych „złośliwych” cząsteczek, są m.in. spaliny, a także ozon. Dlatego też specjaliści postulują przyjmowanie przez dorosłych, zwłaszcza tych mieszkających w dużych aglomeracjach, zwiększonej dawki tej witaminy, która m.in. – obok witaminy A i C – jest doskonałym antyutleniaczem, chroniącym organizm przed szkodliwym działaniem czynników będących efektem rozwoju cywilizacji.

 

Zdaniem naukowców, jeśli organizm regularnie otrzymuje odpowiednie dawki witamin antyoksydacyjnych, do których należy witamina E, można znacznie zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca i zawał. Witamina E ogranicza tworzenie się blaszek miażdżycowych, ale także wpływa na poziom cholesterolu, co jest bardzo ważne w profilaktyce chorób serca i układu krążenia.


Warto tu przytoczyć wyniki amerykańskich badań, które wykonano w ciągu 8 lat z udziałem ponad 80 000 zdrowych kobiet w wieku 34-59 lat, a także ok. 40 000 zdrowych mężczyzn, w wieku 40-75 lat. W obu przypadkach ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, u przyjmujących wyższe dawki witaminy E przez co najmniej 2 lata, było o ok. 40% niższe w porównaniu z grupą osób nie zażywającą tej witaminy. W innym badaniu stwierdzono, że suplementacja witaminą E u osób chorych na chorobę niedokrwienną serca prowadzi do zmniejszenia liczby zawałów.


Niedobór witaminy E obniża także efektywność funkcjonowania okładu odpornościowego – zmniejsza się stabilność błon komórek tego układu i nasila synteza substancji obniżających sprawność immunologiczną organizmu. Jest on wtedy bardziej skłonny do zakażeń i przewlekłych schorzeń.

 

Witamina E jest silnym antyoksydantem.


Witamina E przyjmowana w postaci suplementacji przez dorosłego człowieka w regularny sposób, może chronić organizm przed atakami wolnych rodników tlenowych, a tym samym oddalać i zmniejszać niebezpieczeństwo karcynogenezy, czyli tworzenia się nowotworów. W wyniku badań odnotowano, że regularne podawanie zwiększonych dawek witaminy E i prowitaminy A mężczyznom w wieku 50-69 lat zmniejsza ryzyko raka prostaty o 32%, zaś śmiertelność z tego powodu o 41%, ponieważ zapobiega przekształcaniu się utajonej postaci nowotworu w aktywną i zmniejsza dolegliwości wywołane łagodnym przerostem prostaty. Także wśród osób przyjmujących dodatkowe dawki witaminy E ryzyko zapadalności na nowotwory okrężnicy maleje o 57%. Codzienne, regularne przyjmowanie tej witaminy hamuje o 65% ryzyko powstawania polipów jelita grubego.

 

Obecnie naukowcy są zdania, że zaćma jest także, m.in. wynikiem nadmiernego wytwarzania się w organizmie wolnych rodników. Ochroną przed ich szkodliwym działaniem  są właśnie przeciwutleniacze, m.in. witamina E, a także witaminy A oraz C.  Na Uniwersytecie w Tampere w Finlandii przez wiele lat badano zależność między poziomem niektórych witamin we krwi a rozwojem zaćmy. Osoby z wysokim poziomem cholesterolu, lecz niskim poziomem witaminy E i prowitaminy A były prawie 4 razy bardziej narażone na powstanie zaćmy niż ci, którzy mieli we krwi dużo cholesterolu i wspomnianych witamin.  Stwierdzono również, że zażywanie w ciągu 2 lat codziennie zestawu złożonego z 400 mg witaminy E, 40 000 j.m. prowitaminy A, 1500 mg witaminy C, a także 450 mg bioflawonoidów powoduje nie tylko zatrzymanie procesów degeneracyjnych plamki oka u osób starszych (prowadzących do upośledzenia widzenia), ale także przyczynia się do znacznej poprawy widzenia.


Zapotrzebowanie na suplementację witaminą E wzrasta także u kobiet w ciąży, u osób mających większą masę ciała, intensywnie uprawiających sport, u palaczy tytoniu, mieszkańców zadymionych środowisk lub przebywających w otoczeniu chemikaliów.


Podsumowanie zalet „skromnej”, ale ważnej witaminy E:

  • Odnawia lipidy międzykomórkowe, nazywane cementem skóry, poprawia kondycję naczyń krwionośnych;
  • Jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych obu płci;
  • Współdziała przy wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi;
  • Jako utleniacz wywiera korzystny wpływ na komórki, wychwytując wolne rodniki i uniemożliwiając im niszczenie włókien kolagenowych (od których zależy jędrność skóry), chroni przed wolnymi rodnikami na tyle skutecznie, że zyskała sobie miano „witaminy młodości”;
  • Naturalna witamina E powstaje tylko w roślinach. Zwierzęta nie potrafią jej wytwarzać: jeżeli nasze pożywienie zawiera zbyt mało witaminy E, tłuszcz w organizmie „jełczeje”. Typowe objawy to plamy starcze, tzw. kwiaty starości i przebarwienia na skórze;
  • Wchłanialność witaminy E jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości jednorazowej dawki, np.: z dawki jednorazowej 100 mg ulega resorpcji 80%, z dawki jednorazowej 500 mg – tylko 68 %;
  • Witamina E współdziała z witaminami A, C i karotenoidami, bioflawonoidami, a także selenem zmniejszając ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i powstania wolnych rodników.


UWAGA!

Rozpuszczalna w tłuszczach witamina E gromadzi się w tkance tłuszczowej, przyjmowana przez dłuższy czas w formie syntetycznej, w dawkach większych niż 1000 mg octanu alfa-tokeferolu na dzień, przez osoby dorosłe, może powodować zmęczenie, bóle głowy, osłabienie mięśnie i zaburzenia widzenia.


mgr farmacji Dorota Michałek CALINETinfo sierpień 2008

 

Witamina E więcej>>

 

Witamina E udowodnione naukowo działanie - stop starzeniu, miażdżycy, zawałowi, bezpłodności

i astmie>>

 

Na temat suplementacji witamin Zobacz tutaj>>


Chcesz wiedzieć, co na temat suplementacji mówi nominowany do Nagrody Nobla

dr Joel Wolles? Zobacz tutaj>>

 

Klub Calivita>>

 

Cennik tutaj>>

 

Kontakt ze mną tutaj>>