Piękna i zdrowa opalenizna z… kapsułki!

Piękna i zdrowa opalenizna z… kapsułki!

 

Beta-karoten to niezwykły karotenoid, który można znaleźć m.in. w owocach i warzywach koloru czerwonego, pomarańczowego oraz żółtego. Ten „słoneczny barwnik” jest również obecny w zielonych warzywach i w algach morskich, tylko „zamaskowany” przez dominujący w nich zielony chlorofil. To właśnie karotenoidom kwiaty zawdzięczają przepiękną barwę, a ptaki upierzenie – flamingi, ibisy, kanarki. Dzięki nim biedronka jest taka czerwona, a łososie – łososiowe.

 

betado__w.jpgBeta karoten jest prowitaminą witaminy A. Oznacza to, że dostarczony wraz z dietą w organizmie człowieka, a dokładniej w wątrobie (w obecności cynku) jest przekształcany w witaminę A, tylko w takiej ilości, jakiej organizm akurat potrzebuje. W przeciwieństwie do innej formy witaminy A - retinolubeta karoten bardzo trudno przedawkować.

 

Beta karoten (prowitamina witaminy A) wspomaga zachowanie zdrowej skóry, nadając jej brzoskwiniowy odcień. Dzięki temu działa fotoochronnie: nasila produkcję pigmentu i zmniejsza negatywne działanie promieni ultrafioletowych na skórę. Nie tylko przyspiesza opalanie, ale również regeneruje i chroni skórę, zapewniając trwalszą opaleniznę.


Nasza dieta nie zawsze jest idealna… Dlatego polecam Klubowiczom przygotowanie ciała do urlopu poprzez stosowanie beta karotenu przede wszystkim, by wesprzeć możliwości obronne organizmu przed atakiem wolnych rodników, których produkcję znacznie nasilają promienie UV. Efektem działania beta karotenu jest naturalna opalenizna po kąpielach słonecznych. Jeśli skóra będzie zawierała odpowiednią porcję antyoksydantów, zwłaszcza beta karotenu, wolne rodniki z góry będą na przegranej pozycji. Dzięki temu opalanie będzie bezpieczniejsze - może zmniejszyć ryzyko powstania poparzeń, plam i przebarwień.

 

Bardzo korzystne efekty wzbogacenia podstawowej suplementacji w beta karoten stwierdziłam także u osób zmagających się z problemami skóry, a także pękającymi opuszkami palców oraz trądzikiem.

 

Zauważyłam, że witamina A (beta-karoten) wspomaga również utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych, w tym przewodu pokarmowego/jelit. Ma także dobroczynne działanie wspierające układ immunologiczny.

 

Beta karoten jest wszechstronną witaminą, która bierze udział w wielu znaczących procesach naszego organizmu. Jest m.in. niezbędny dla zachowania zdrowia oczu, korzystnie wpływa na stan skóry, błon śluzowych, włosów i paznokci. Odgrywa również istotną rolę w procesie specjalizacji komórek i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu żelaza.

 

Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowych wakacji.

dietetyk, doradca żywieniowy
mgr Renata Kłosowicz

Polecam:

Zupa - krem z dyni z mleczkiem kokosowym i imbirem - bogata w beta-caroten i nie tylko>>

przepis>>