Odżywianie zgodne z grupą krwi chleb esseński, Ezechiela, Ezekiela przepis

Jak zrobić pyszny chleb esseński,

Ezechiela, Ezekiela?

 

Poszukując zdrowego sposobu odżywiania sięgamy coraz częściej do tajemniczych i egzotycznie nazywających się przepisów sprzed wieków. Przykładem tego jest właśnie chleb esseński zwany chleb-essenski-ezekiela-ezechiela-grupa-krwitakże chlebem Ezechiela lub Ezekiela.

Nazwa tego pieczywa wywodzi się od Esseńczyków – żydowskiej grupy religijnej działającej na przełomie II wieku przed Chrystusem i I wieku po Chrystusie, odznaczających się silną pobożnością, ograniczonym kontaktem ze światem zewnętrznym i skupieniem na studiowaniu Pisma Świętego, z którego pochodzi przepis na wypiekany przez nich chleb. Określenie to pochodzi z gr.: essenoi (albo essaioi), co jest najprawdopodobniej odpowiednikiem aramejskich rzeczowników: hasen i hasayya, które odpowiednio oznaczają „milczący” i „pobożni”,  aseya lub asayyahassaya – „uzdrowiciele”.

 

Przepis na chleb znajduje się w biblijnej Księdze Ezechiela, w której Bóg nakazuje prorokowi Ezechielowi pościć przez 390 dni. Ezechiel dostaje od Boga wskazówkę, z czego ma zrobić postny chleb: z pszenicy, jęczmienia, bobu, soczewicy, prosa i orkiszu. Dzięki niemu i wodzie prorok przetrwał okres postu - Ez.4;9.


Obecnie bazujący na tej informacji przepis na chleb Ezechiela czy inaczej chleb esseński, Ezekiela jest wykorzystywany w różnych dietach, a zwłaszcza w diecie opartej na idei związku jedzenia z grupą krwi.

 

Przepis I

 

Będzie potrzebne:

pół szklanki żytniego zakwasu
3 kopiaste łyżki mąki pszennej
6 kopiastych łyżek mąki jęczmiennej
6 kopiastych łyżek mąki z prosa
6 kopiastych łyżek mąki orkiszowej
¼ szklanki suszonej soczewicy
¼ szklanki suszonego bobu
1 płaska łyżka soli
mąka pszenna do podsypywania

 

Wykonanie:

 

Przygotowywanie chleba zaczynamy dzień wcześniej. Wieczorem zalewamy wodą bób i soczewicę i odstawiamy na 12-16 godzin. W osobnej misce – również wieczorem – wymieszać dokładnie żytni zakwas z 3 łyżkami mąki pszennej, 3 łyżkami mąki jęczmiennej, 3 łyżkami mąki z prosa i mąki orkiszowej oraz z ok. 1,5 szklanki ciepłej wody (ciasto powinno być troszkę gęstsze od ciasta naleśnikowego). Przykryć je lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 12-16 godzin, aby powstały w ten sposób zaczyn dobrze sfermentował.


Po 12-16 godzinach odcedzamy bób z soczewicą i mielemy razem w maszynce do mięsa. Do zaczynu dodajemy 3 łyżki zmielonych ziaren, sól i pozostała ilość mąki jęczmiennej, orkiszowej i mąki z prosa. Dokładnie mieszamy i dodajemy tyle mąki pszennej, by powstało zwarte choć miękkie i elastyczne ciasto, które przykrywamy ściereczką i ostawiamy w ciepłe miejsce na godzinę. Następnie formujemy z ciasta małe bochenki chleba podobne bardziej wielkością do dużych bułek, kładziemy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 4-5 godzin.

 

Po tym czasie rozgrzać piekarnik do temperatury 220 stopni C. Kiedy jest rozgrzany, włożyć chlebek i piec go ok. 20 – 30 minut. Po upieczeniu, kiedy jest zrumieniony, wyjąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.

 

Przepis II:

 

SKŁADNIKI:

  • 200 g ziarna (pszenica, jęczmień, orkisz)
  • 200 ml wody
  • 30g mąki z prosa
  • sól, anyżek lub ślaz (ziarna)
  • 3 łyżki stołowe siemienia lnianegoZiarna trzeba 2 dni podkiełkować. 

Następnie zmiksować z wodą, odcedzić, dodać siemię lniane. Ciasto uformować w placek na wysmarowanej oliwą blasze.

Piec w piekarniku 10 godzin w temperaturze 50 stopni C. Chleb nadaje się do spożycia przez ok. 10 dni.

 

Przepis III

 

Pełne ziarna zbóż (ok. 750 g) myjemy i pozostawiamy w wodzie przez noc, a najlepiej cały dzień. Następnie odsączamy i odkładamy do kiełkowania na ok. 24-36 godzin. Ziarna płuczemy co 12 godzin.chleb-essenski-ezekiela-ezechiela-grupa-krwi Gdy pojawią się zalążki kiełków (w postaci białych punkcików po jednym na każdym ziarnie), miażdżymy ziarna (można pomóc sobie używając miksera, w niektórych przepisach mowa o maszynce do mielenia mięsa, choć puryści preferują miażdżenie mechaniczne) aż do uzyskania względnie homogenicznej masy, którą wykładamy do formy. Niektóre przepisy wymagają użycia dehydratora, w innych mowa o suszeniu czy też pieczeniu w temperaturze 40-45 st. C tak, by nie zniszczyć cennych składników odżywczych - dla większości enzymów optymalna temperatura to ok. 40 st.C, powyżej 50 st. C tracą one swoją aktywność.

 

Gotowy chleb Ezekiela, Ezechiela, esseński można kupić w sklepach z żywnością ekologiczną, tzw. zdrową żywnością.

 

 

Jedz zgodnie z grupą krwi - cztery diety>>