O tłuszczach słów kilka. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, omega 6 i ich wpływ na zdrowie człowieka

O tłuszczach słów kilka

Cz.1


Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 i ich wpływ na zdrowie człowieka


Tłuszcz pokarmowy to źródło energii, materiału budulcowego tkanek, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

omega-3-vitanatural-serce

Kwasy  tłuszczowe dzielimy na: nasycone (tłuszcz kokosowy, olej palmowy, smalec, masło) jednonienasycone (oliwa z oliwek, awokado, sardynki, tuńczyk), wielonienasycone omega 6 (olej kukurydziany, słonecznikowy, arachidowy, mleko kobiece), wielonienasycony omega 3 (olej lniany, rzepakowy, sojowy, łosoś, olej wątłuszowy z dorsza, olej z makreli).

 

Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 nazywane są podstawowymi, gdyż organizm ludzki ich nie wytwarza. Dlatego pochodzą wyłącznie ze spożywanej przez nas żywności. Kwasy omega 6 pomagają gromadzić tłuszcz, prowadzą do zagęszczenia i krzepnięcia krwi, rozwoju procesów zapalnych, stymulują powstanie komórek tłuszczowych i nowotworowych, wywołują reakcje alergiczne. Kwasy omega 3 działają zupełnie inaczej: pomagają w kształtowaniu i rozwoju układu nerwowego, nadają elastyczność  ścianom komórkowym i zapobiegają zapaleniom, ograniczają wytwarzanie komórek tłuszczowych. Nasza równowaga fizjologiczna zależy w znacznej mierze od równowagi między kwasami omega 3 i omega 6 w naszych organizmach, czyli w naszej diecie.

 

W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ta równowaga uległa olbrzymiej zmianie. Radykalnie zmieniła się dieta zwierząt hodowlanych, a co za tym idzie, również skład mleka, nabiału, jajek, mięsa. Jajka – esencja naturalnej żywności – nie zawierają już tych samych podstawowych kwasów tłuszczowych co przed pięćdziesięciu laty.

 

Jeżeli zwierzęta, którymi się żywimy, jedzą paszę pochodzącą głównie z kukurydzy i słonecznika, wówczas nierównowaga kwasów omega 3 i omega 6 wynosi 1:15, a nawet 1:40. Natomiast jeśli żywią się trawą, do ich pożywienia dosypywane jest siemię lniane, wówczas w mięsie, mleku i jajkach od nich, istnieje idealna równowaga kwasów omega 3 i omega 6, tj. stosunek zbliżony jest do 1:1. Jest to tzw. złota proporcja. Powinniśmy dążyć do jej zachowania w naszym pożywieniu.

 

Eksperyment z greckimi kurami


Wyniki ciekawego badania przedstawiła w „New England Jaurnal of Medicine” dr Artemis Simopoulos. Wykazało ona, że jaja od kur hodowanych na kukurydzy zawierają dwadzieścia razy więcej kwasów omega 6 niż kwasów omega 3.  Natomiast jaja z greckiego gospodarstwa, w którym się wychowała, wciąż zachowują stosunek tłuszczów 1:1.

 

Nadmiar omega 6


Zachwianie proporcji dostarczanych naszemu organizatorowi tłuszczów, powszechna przewaga omega 6, a niedobory omega 3 powodują, że krew przybiera konsystencję śmietany. Do tego, oprócz wielu innych składników, musi znaleźć miejsce dla obcych i własnych protein, trójglicerydów, fosfolipidów, kolagenu, metali ciężkich, cholesterolu i wapnia w ilościach dalece odbiegających od normy. Jest to przyczyną niedostatecznego transportu przez krew tlenu do komórek i wielu, o ile nie większości schorzeń współczesnego człowieka.

 

Obserwacje epidemiologiczne wskazują na niski  wskaźnik choroby niedokrwiennej serca u omega-3-vitanaturalEskimosów grenlandzkich oraz u japońskich rybaków, których dieta obfituje w kwasy omega 3 pochodzące z ryb i owoców morza. Natomiast Japończycy na emigracji i na Hawajach wykazują wysokie stężenie cholesterolu i zwiększoną zapadalność na choroby sercowo-naczyniowe.

 

Za modelową uznaje się dietę mieszkańców Krety. Podkreślić należy, iż wcale nie ograniczają oni spożycia produktów zwierzęcych. Zwierzęta te są jednak karmione w sposób „staroświecki”.

 

Podsumowanie


Współczesna dieta zachodnia zawiera znaczną przewagę omega 6. Proporcja omega 6 do omega 3, która umożliwia prawidłowe przyswajanie kwasów tłuszczowych omega 3 wynosi 1:1 – jest to tzw. złota proporcja – do 4:1, maksymalnie 5-6:1.

 

Nadmiar kwasów tłuszczowych omega 6 w diecie i niedobór omega 3, powoduje zachwianie równowagi wewnętrznej i zwiększa podatność na choroby, m.in. stany zapalne, alergie, nowotwory, choroby układu krążenia, układu nerwowego, np. depresja, ADHD, choroba Alzheimera, choroby skóry, metaboliczne, np. cukrzyca i inne. Dlatego dla zachowania zdrowia i homeostazy organizmu, niezbędne jest spożywanie we właściwych proporcjach obu rodzajów kwasów tłuszczowych. Organizm człowieka ma, co prawda, zdolność przekształcania kwasów omega 6 w omega 3 poprzez enzym delta-6 desaturaza. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą zaburzyć funkcje tego enzymu i zablokować biosyntezę kwasów tłuszczowych omega 3. Spośród długiej listy czynników warto wymienić zwiększone spożycie węglowodanów (cukier, słodycze), wiek poniżej 1 roku życia (delta 6 desaturaza nie jest jeszcze aktywna), zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych typu trans (margaryny, potrawy smażone, Fast food, ciastka i inne słodycze zawierające tłuszcze cukiernicze).

oleje-omega-3-omega-6

Uwaga!

Nie kupuj gotowych zmielonych nasion lnu! Zmiel siemię lniane samodzielnie, tuż przed spożyciem. Masz wówczas pewność, że spożywasz świeże nasiona oraz że nie zostały pozbawione cennych kwasów tłuszczowych omega-3 w procesie odtłuszczania.

 

Opracowała: Renata Kłosowicz

 

Bibliografia:

1. Dr David Servan-Schreiber, Antyrak. Nowy styl życia. Warszawa 2008

2. Dr n. med. D. Broniarczyk-Pawłowska, NNKT – rola biologiczna i wpływ na zdrowie człowieka. N&H, Rocznik 12, Nr 1 2009

3. Jerzy Maslanky, Od lekarza do grabarza. Opole 2009

4. Gdzie szukać kwasów omega-3 i omega-6, Źródło : Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

 

O tłuszczach słów kilka cz.2 oliwa z oliwek jak wybrać najlepszą>>

 

O tłuszczach słów kilka cz. 3 - Omega 3>>

 

Najlepsze kwasy tłuszczowe Omega3>>

 

Ryba wpływa na białaczkę, ADHD, autyzm i nie tylko>>

 

Masło czy margaryna? >>

 

Wpływ omega 3 na rozwój dziecka od chwili poczęcia>>

 

Kompleksowe oczyszczanie organizmu>>

 

Produkty odchudzające>>

 

Chcesz mieć dostęp do produktów 30% tańszych niż cena detaliczna - zapisz się do Klubu Zdrowia, bez dodatkowych opłat i zobowiązań, wypełniając

formularz zapisu>>


Zapisując się na tym formularzu będziesz miał/a  możliwość konsultacji drogą e-mailową lub telefoniczną.

Zobacz jakie przywileje mają klubowicze CaliVita - te same korzyści dla Ciebie>>


CENNIK>>