Ryba wpływa na białaczkę, autyzm, ADHD i nie tylko

Ryba wpływa na białaczkę



Według najnowszych badań, zawarty w rybim oleju związek delta-12-prostaglandyna J3 (D12-PGJ3) może być pomocny w zwalczaniu przewlekłej białaczki szpikowej (ang. chronic myeloid leukemia, CML). Jego unikatowe działanie polega na zabijaniu komórek macierzystych odpowiedzialnych za powstawanie tego nowotworu.

Serce matki wie najlepiej, co jest dobre dla jej dziecka. Dlatego matki od lat podają swym pociechom tran.
Zawarty w rybach olej to jedno z najbogatszych źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, znanych również pod nazwą omega-3 lub n-3. Naukowcy już wielokrotnie udowadniali ich prozdrowotne właściwości, między innymi zdolność do łagodzenia procesów zapalnych, korzystny wpływ na rozwój mózgu oraz zmniejszanie ryzyka występowania chorób układuryba-wpływa-na-białaczkę-adhd,autyzm sercowo-naczyniowego. Coraz częściej wskazuje się również na działanie przeciwnowotworowe kwasów omega-3.

Do tej pory kwasy tłuszczowe n-3 stosowano dotychczas głównie jako wzmacniający suplement diety, bezsilny w walce z już istniejącą chorobą.
Już niedługo ich pozycja może ulec radykalnej zmianie, a to dzięki najnowszemu odkryciu dokonanemu na Pennsylvania State University (Penn State; USA). Pracujący tam naukowcy udowodnili, że niektóre kwasy omega-3 mają wszelkie predyspozycje do tego, aby stać się silną bronią skierowaną
przeciwko przewlekłej białaczce szpikowej (ang. chronic myelogenous leukemia, CML).

Przedmiotem przeprowadzonych badań była pochodna kwasu eikozapentaenowego (ang. eicosapentaenoic acid, EPA) - delta-12-prostaglandyna J3. Podczas trwającego tydzień eksperymentu, chorym na CML myszom wstrzykiwano codziennie po 600 ng tego składnika. Przeprowadzone pod koniec leczenia testy wykazały pełną skuteczność zastosowanej terapii. Morfologia krwi badanych zwierząt była prawidłowa, a ich śledziony wróciły do normalnych rozmiarów.

Najważniejsze w tym odkryciu jest jednak to, że u myszy traktowanych D12-PGJ3 nie zaobserwowano nawrotów choroby. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ dostępne obecnie leki przeciw CML nie prowadzą do całkowitego wyleczenia pacjenta. Chory zmuszony jest do przyjmowania w sposób ciągły środków przedłużających jego życie, a przerwanie terapii jest dla niego równoznaczne z pogorszeniem stanu zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że konwencjonalne leki nie zwalczają komórek macierzystych odpowiedzialnych za rozwój białaczki, a jedynie utrzymują niską ilość już wykształconych komórek nowotworowych.

Obecność D12-PGJ3 pobudza makrofagi do wytwarzania endogennych metabolitów zdolnych do indukowania apoptozy komórek macierzystych nowotworu. Ich samobójcza śmierć następuje najprawdopodobniej w wyniku aktywacji genu p53, regulującego odpowiedź komórki na zniszczenia materiału genetycznego. Wciąż nie wiadomo jednak, czy jest to jedyny mechanizm warunkujący śmierć zmutowanych komórek.

Odkrycie to daje nadzieję na wprowadzenie nowej klasy leków przeciwbiałaczkowych. Obecnie naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia testów na ludziach. Planują również sprawdzić, czy nowy składnik okaże się skuteczny względem pacjentów, którzy weszli już w fazę przełomu blastycznego choroby. Jak dotąd nie odkryto jeszcze leku, który byłby w stanie zwalczyć białaczkę w jej terminalnym stadium.



Materiały źródłowe:

http://www.psu.edu/
http://bloodjournal.hematologylibrary.org/content/118/26/6728.full.pdf+html

dolinabiotechnologiczna.pl

 

 

 

 

O tłuszczach słów kilka cz.1 Dlaczego potrzebujemy omega 3>>

 

O tłuszczach słów kilka cz.2 oliwa z oliwek jak wybrać najlepszą>>

 

Najlepsze kwasy tłuszczowe Omega3>> i tutaj>>

 

Kompleksowe oczyszczanie organizmu>>

 

BIAŁACZKA>>

 

Ryba - pyszne przepisy