Biegunka - jak jej skutecznie zapobiegać

Biegunka - jak jej skutecznie zapobiegać

 

Biegunka potocznie rozwolnienie - zwiększona częstotliwość wypróżnień  lub zwiększona ilość stolca wraz ze zmianą konsystencji na płynną bądź półpłynną. Są to więc luźne, wodniste stolce, które występują częściej niż zwykle.


W większości przypadków biegunka i towarzyszące jej objawy trwają kilka, do 14 dni. Wówczas określana jest jako biegunka ostra, natomiast utrzymanie się objawów chorobowych ponad 4 tygodnie kwalifikuje do rozpoznania biegunki przewlekłej.

biegunka-podroznych-zemsta-faraona

 

 

Czasem biegunka może być groźna dla zdrowia. Największym zagrożeniem jest utrata wody oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. W szczególności u dzieci biegunki szybko doprowadzają do zagrażającego życiu odwodnienia>>

 

Jeśli biegunka przeciąga się i trwa kilka tygodni lub dłużej, może być to objawem poważnych zaburzeń takich jak choroby zapalne jelit lub np. zespół jelita drażliwego.

 

Biegunka może spowodować utratę znacznej ilości wody i elektrolitów. Jeśli biegunka utrzymuje się, pojawiają się cechy odwodnenia lub pokazała się krew w stolcu należy pilnie zgłosić się do lekarza.

 

Objawy mogące towarzyszyć biegunce:

- skurcze brzucha
- ból brzucha
- gorączka
- krew w stolcu
- wzdęcia

 

Przyczyną biegunki mogą być m.in.:

 

Wirusy
Wirusy, mogące powodować biegunkę to: rotawirusy, enterowirusy wirus Norwalk, cytomegalii i wirusowego zapalenia wątroby. Wirusy są częstą przyczyną ostrej biegunki u dzieci.

 

Bakterie i pasożyty (robaki)
Zanieczyszczona żywność lub woda może zawierać bakterie i pasożyty. Pasożyty, np. takie jak Giardia Lamblia motylica wątrobowa i Cryptosporidium mogą powodować biegunkę. Bakteryjne biegunki mogą powodować: Campylobacter, Salmonella, Shigella oraz Escherichia coli. Biegunka spowodowana przez bakterie i pasożyty może występować razem i zdarzyć się podczas podróży do ciepłych krajów. Często nazywamy ją biegunką podróżnych.

 

Zastosuj pilnie: Paraprotex, AC Zymes lub AC Zymes PLUS, Green Care, OXY MAX, Meal Time Spirulina Max, Power Mins - jest to zestaw ratunkowy dla osób wyjeżdżjących do Turcji, Maroka, Egiptu i w inne ciepłe kraje.

 

Leki
Wiele leków może powodować biegunkę. Najczęściej są to antybiotyki. Antybiotyki niszczą zarówno dobre i jak złe bakterie. Może to zakłócać naturalną rownowagę bakterii w jelitach. Groźnym powikłaniem antybiotykoterapii jest infekcja bakterią Clostridium difficile, mogąca powodować biegunkę w przebiegu rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

 

Nietolerancja laktozy
Laktoza jest cukrem znajdującycm się w mleku i innych produktach mlecznych. Wiele osób ma trudności z trawieniem laktozy objawiające się m.in. biegunką po zjedzeniu produktów mlecznych. Laktaza, to enzym pomagający w trawieniu laktozy. Stężenie laktazy zmniejsza się wraz z wiekiem. U osób dorosłych może to powodować zwiększone ryzyko występienia biegunki po spożyciu dużej ilości produktów mlecznych.

 

Inne zaburzenia trawienia
Biegunkę przewlekłą może powodować wiele stanów, takich jak: choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia czy zespół jelita drażliwego.

 

Do rzadszych przyczyn należy spożycie toksyn (zatrucie grzybami, alkoholem etylowym, środkami owadobójczymi, arszenikiem, itp.) oraz: nadwrażliwość pokarmowa, niedokrwienne zapalenie okrężnicy oraz ostre zapalenie uchyłków.

 

Zapobieganie biegunce podróżnych


Biegunka podróżnych (zemsta faraona) często dotyka osób, które podróżują do krajów, w których mogą panować niezadowalające warunki sanitarne, a żywność i woda są skażone.

 

  • Uważaj, co jesz i pijesz;kebab-biegunka-podroznych
  • Spożywaj gorące potrawy, dobrze ugotowane;
  • Unikaj surowych owoców i warzyw, chyba że mozesz je dokładnie umyć i obrać;
  • Wystrzegaj się surowego i niedogotowanego mięsa oraz nabiału, a także mięsa ciągle podgrzewanego, np. kebab;
  • Pij wodę mineralną, napoje bezalkoholowe, piwo lub wino podawane w oryginalnym opakowaniu;
  • Unikaj wody z kranu oraz kostek lodu!
  • Używaj butelkowanej wody nawet do mycia zębów;
  • Trzymaj zamknięte usta podczas brania prysznica;
  • Alkohol i kofeina mogą nasilać biegunkę i odwodnienie!

 

  • Zabierz z sobą zestaw ratunkowy:

 

Paraprotex, AC Zymes, Green Care, OXY MAX, Meal Time Spirulina Max, Power Mins

 

Dieta w zespole jelita drażliwego - biegunka oraz jak nie dopuścić do odwodnienia>>